Kapat
CS:GO Rehber 1.183 2

CS:GO Oynayan Herkesin Bilmesi Gereken, En Önemli Terimler Sözlüğü

CS:GO, LoL, DOTA gibi profesyonel seviyelere yükselmiş oyunların birçoğunda, problemleri ve amaçları daha çabuk takım arkadaşınıza aktarabilmek adına İngilizce kelimelerin çağrıştırdığı bazı terimler ortaya çıkmıştır. İngilizce kelimeleri çağrıştırıyor dediğimize bakmayın, Türkçe anlamıyla zerre kadar alakası olmayan bu kelimeler ilginç bağlantılar kurularak ortaya çıkıyor. Mesela Pushlamak terimi itmek anlamına gelir. Tek başına bakıldığında pek bir anlam ifade etmiyor ve muhtemelen bu gibi terimleri birine sormadan ya da bu tip bir rehber okumadan öğrenmeniz pek mümkün değil.

Biz 9Geym olarak, meraklıları için CS:GO’da çokça karşılaşacağınız tuhaf anlamlara karşılık gelen İngilizce terimlerin oyunda ne maksatla kullandığını sizler için açıkladık. Şimdi inceleyelim.

 

CS:GO Tüm Konsol Kodları

⇓⇓⇓

9Geym Aim Rehberi

⇓⇓⇓

CS:GO Silah Seçim Önemi

& Kullanımı

⇓⇓⇓

konsol kodları CSGO Aim Rehberi csgo silah seçimi

 

Sadece CS:GO Dünyasında Anlam Bulan, İlginç Terimlerin Anlamları

Bait : Türkçe anlamı yem olan bait terimi anlaşılması çok basit bir terim. Bir şekilde rakibinizi yemlemek, yanıltmak amacıyla yapılıyor. Fake atmak gibi de düşünülebilir. Rakibinizi yemlerken ne yapmanız gerektiği tamamen sizin ve takım arkadaşlarınızın hayal gücüne kalmış.

 

Rush : Rakip takımı şok etmek amacıyla, ya zafer ya ölüm mantalitesiyle yapılan bir hücum tekniğidir. Oyun başlar başlamaz saldırıya geçilir. Dikkatsiz yapıldığında bedeli ağır olur.

 

Rotate : Dönmek anlamına gelen Rotate terimiyle anlatılmak istenen şu: Takımınızdan herhangi bir kişi, herhangi bir düşmanı öldürdüğünde toplu olarak ani yer değiştirmek. Bunu yaparak rakibinizi bir anlamda yemlemiş de oluyorsunuz.

 

Smurf : En çok yalana konu olan terim bu olsa gerek. Anlatılmak istenen şu: Üst liglerde oynaan bir oyuncunun; herhangi bir amaçla, farklı bir hesapla alt liglerde oyuna girmesidir. Birçok kişi smurf olmasa da, smurfum der.

 

GG : Birçok online oyunda göreceğiniz bu kalıp aslında Good Game olarak açılabilir. Ancak bitmek manasında kullanan daha çoktur. Oyun GG oldu, ben GG oldum gibi nereye dayandığı bilinmeyen ilginç kullanımları da var.

 

PUG : Bu terim takımı taşıyan oyuncu için kullanılır. Üstün yetenekli ve çöp adamları taşıyan başarılı oyunculara hitaben kullanılır.

 

Drop : Silah atmak manasına gelir. Takım arkadaşlarınız cebinizde para kalmadığında, takımın iyiliği adına size drop atacaktır.

 

Secure : Oyunda ki amatör arkadaşlar pek farkında olmasa da ses büyük önem taşıyor. Bu sebeple kullanılan Secure terimi; gizlice, güvenli bir şekilde ve aynı zamanda son derece sessizce pozisyon almak için kullanılır.

 

Noob : Bilinmesi her ne kadar çok gerekli olmasa da noob tüm oyunlarda kullanılır ve genellikle herhangi bir oyuncuyu ezme amacıyla söylenir. Ezik, beceriksiz, oynamayı bilmeyen gibi çeşitli anlamlara gelebilir.

Yusuf Karaaslan {Yusuf Karaaslan}

“CS:GO Oynayan Herkesin Bilmesi Gereken, En Önemli Terimler Sözlüğü” üzerine 2 yorum

  1. Adem Akcan dedi ki:

    Başarılı buldum. 🙂

    1. batuhanb dedi ki:

      Teşekkürler Adem Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.