Kapat
Haberler 724 0

Oyun Geliştirmek İçin Merkez İzmir

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Netmarble Türkiye işbirliğiyle, kaliteli oyun geliştirmek isteyenler için Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi – DEPARK büynesinde İzmir’de ilk defa dijital oyun ve tasarım kuluçkasının kurulması için protokol imzalandı. Törenin öncüleri Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ve Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek idi. 

Netmarble ve Depark güçlerini birleştiriyor

Yapılan işbirliği çerçevesinde eğitim-öğretim konuları veya karşılıklı ilgileri kapsamında, iki kurumun da uzmanları, öğretim üyeleri,araştırmacıları ve öğrencileri arasında ilişki teşvik etmek planlanıyor. Yapılacak çalışmalar kapsamında mobil oyun yazılımı, geliştiriciliği ve buna bağlı araştırma ve projelerin geliştirilmesi, karşılıklı eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi ve ortak etkinlik ve projelerin yapılması amaçlanıyor. 

Yetenekli ve Yaratıcı Kişilerin Birleşeceği Merkez 

Türkiye’de öncelikli olarak mobil oyunlarla ilgili geliştiricileri destekleyeceklerini belirten Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, “Merkezi Kore’de bulunan Netmarble dünyanın en büyük ve en değerli oyun şirketlerinden biri. 4 binin üzerinde çalışanımız var. Dünyada 100 milyonlarca kişi oyunlarımızı oynuyor. Dünyanın büyük oyun firmaları arasında Türkiye’de yerleşik ofisi olan, operasyon yürüten tek firmayız. Türkiye, Netmarble açısından Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin bir merkezi konumunda. Bizim açımızdan çok önemli ve çok değerli bir proje. İzmir’in hem yaratıcı kişileri hem de geliştiricilerini buluşturan önemli bir merkez olduğunu düşünüyorum. Bunu da oyun sektörüne kanalize etmek ve buradan global başarılara ulaşabilecek oyun projeleri çıkarmak mümkün” dedi. 

2023 ihracat hedefimiz 1 milyar dolar  

Türkiye’den bugüne kadar yüksek başarılara imza atan oyun geliştiricilerinin bulunduğunu belirten Barış Özistek ardına bu sözleri de ekledi:

“Türkiye’de özellikle küçük ve orta büyüklükteki oyun firmalarının sayısı ve yetkinlikleri anlamında bir ihtiyaç var. Dolayısıyla bu tip projeler buna büyük katkı sağlayacak ve Türkiye’nin önünü açacaktır. Sadece sanayi ve üniversite işbirliği değil aslında siyaset de burada önemli bir rol oynuyor. 2023 bilişim ihracatı hedefimiz 1 milyar dolar. Oyun desteklenmesi gereken 4 ana sektörden biri. Oyun tek başına Türkiye’nin 2023 bilişim ihracatı hedefini tutturabilir. Vakit henüz geç değil. Çok iyi bir oyunu bir-bir buçuk senede geliştirip, dünya pazarlarıyla buluşturup, tek başına 1 milyar dolar ihracat yapabiliriz. Onun için bu tip önemli işbirliklerinin önümüzü açacağını, İzmir’e de coğrafi anlamda çok katkısı olacağını düşünüyorum.”

Dokuz Eylül Üniversitesi geleceğin dijital dünyasında  

Törende Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik Dokuz Eylül Üniversitesi’nin dijital dünyada yer alacağını ve dijital dünyanın öneminin farkında olduklarını belirterek “Yeni işbirlikleri yaparak bilişim sektörünün kılcal damarlarını genişletecek projelerimizi yeni iş modelleriyle geliştirmeye gayret ediyoruz. Üniversite sanayi işbirliğini Silikon Vadisi düzeyinde gerçekleşmesini; sektöre rol model olacak girişimlerin ve sektör içi konsolidasyonların artması gerektiğini düşünüyoruz. Hem insan kaynakları hem de teknik altyapının hızla geliştirilmesi açısından bunun önemli olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Heyecan verici bir başlangıç yapacağız 

Üniversitenin yönetimi olarak Endüstri 4.0’a yönelik her işi desteklediklerini ve projelerin bunun etrafında şekillendiğini belirten Erdal Çelik şunları da ekledi:

“Dönüşümü sağlayacak her türlü iradeyi de ortaya koyuyoruz. Bir süre önce elektronik aygıtların dizaynından animasyon karakterlerin oluşturulmasına, dijital müzecilikten film platosuna kadar birçok özgün projemizi açıklamıştık. Şimdi bunları yerine getirmeye gayret ediyoruz.

Üniversitemizin markasıyla dijital dünyaya da imza atmak istiyoruz. Bu doğrultuda dijital oyun sektöründe mobil uygulamalardan PC ve konsol oyunlarına kadar geniş bir alanda çalışma yapmayı planlıyoruz. Bugün burada DEPARK ile Netmarble arasında imzalayacağımız bu protokolle de mobil oyun yazılımı geliştiriciliği konusunda yepyeni ve heyecan verici bir başlangıç yapacağız. Böylece DEPARK bünyesinde dijital oyun alanında üniversitemiz, hem kuluçka merkezi hem de Ar-Ge çalışmalarına destek olacak bir iş ortağı olarak hareket edecek.”

Alican Akdoğan {Alican Akdoğan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.