Kapat
Rehber 903 0

Ucuz Bilgisayar Nasıl Alınır, Bilgisayar Toplama Nasıl Olur

Yıl oldu 2018 dolar kuruysa çıktı uzaya ee haliyle 3 sene önce 1,000 TL’ye toplanan bilgisayar günümüzde neredeyse 3 katı durumunda 3000 TL düzeylerine geldi. Bu durum bir kitlenin cebini yakmaya, diğerininse hayallerini kırmaya başladı.

Fakat bu durumda da o çok sevdiğimiz oyunlardan vazgeçeceğimiz, istediğimiz render’ı alamayacağız anlamına gelmiyor. Bunları sadece kısıtlı bir şekilde fazla mükemmel olmadan yapacağız. Mükemmel sorularınızın aklınızda canlandığını, bunu nasıl yapacağımızı merak ettiğinizi hisesedebiliyorum.

Pekala bu durumu nasıl aşacağız, ‘UCUZ‘ güncel oyunları oynayabileceğimiz bilgisayarı nasıl elde edebileceğiz. İşte bu durumda sizlere basmakalıp cümleler kurup, basit sistem önerileri vermeyeceğim. Sizce de artık elinize balık beklemek yerine olta almanın zamanı gelmedi mi?

Kesinlikle geldi, pekala nasıl yapılır, nasıl ucuz sistem toplanır veya nasıl iyi ucuz bilgisayar alınır. Burda benim yaptığım, herkesin söylediği -bir kısımın bilmediği- şeyleri sıralayacağım. Bu sıralamayı ikiye ayırıyorum;

1) Hazır Sistemler

Benim ilk önerim kesinlikle hazır sistemler piyasada şuanda halihazırda 2,3 tane donanım satışı yapan şirket var(Sinerji, İtopya) bu şirketlerin kendilerine özgü hazır sistemleri var. Bu sistemlerden cebinize uyanları takip edip farklı sitelerde olan hazır sistemlerle karşılaştırma yapabilirsiniz. Örnekle sinerjide 2500 TL’ye ryzen 3, gtx 1050 sistem itopyada 2300 TL’ye ryzen3 1300x, gtx 1050ti olabilir bu küçük takiplerin oyun zevkinize ve cebinize yararı olabilir. Ek olarak bazı rehber videoları çeken youtube kanallarının (örn: donanımhaber) sistemlerini sponsor olarak bu firmalar sistemlerin satışını yapıyorlar. Kanalları takip ederek hem bilgisayarın incelemesini izleyebilir hem de en azından bir fikir edinebilirsiniz.

2) Sistem Toplama

Kesinlikle bütçesi az olanlar için fazla mantıklı sayılmayacak bir durum diyebilirim sistem toplama için, yine aynı yere gelicek ama malum dolar kuru almış başını gidiyor bir gtx 1060 gaming edition olmuş 1300 TL ee bunun daha işlemcisi var, anakartı var, ssd’si var, ekranı var yani anlayacağınız var allahım var…

Pekala toplayacaklar nasıl toplayacak naçizane anlatalım: öncelikle yine önerim eğer sistem toplayacaksanız bir mağazadan toplamamanız nedeniyse fazla fiyat farkları. Onun yerine piyasada bulunan güvenilir sitelerden ‘sistem toplama sihirbazı’ yardımıyla sistem toplayabilir, mağazaya göre yaklaşık 200-300 TL kâr’a geçebilirsiniz.

Dolar kuru takibi kesinlikle önem içeren olaylardan biride bu, dolar kurunu takip etmeniz lazım çünkü satılan çoğu donanım parçaları dolar kuru üzerinden satıldığı için dolarla doğru orantılı çıkıp iniyor ki, düşeceği zaman alım yaparsanız küçük karlar elde edebilirsiniz.

Fazla pahalı parçalarıysa (örn: ekran kartı) temiz ikinci el olarak alabilirsiniz, bunun için facebook gruplarına bakabilirsiniz veya sahibinden tarzı siteleri kontrol edebilirsiniz. Unutmadan bu sitelerin çoğu dolandırıcı kaynadığından dikkatli olmakta fayda var, kesinlikle ilk tercihiniz yüz yüze buluşma olmalı ve buluşmada parçadan anlayan birini yanınızda götürmeniz gerekli, alternatif olarak bir bilgisayarcıya girip sordurabilirsinizde. Eğer satıcının satış seçeneklerinde buluşma yoksa satıcıyı incelemelisiniz, satıcı yorumlarına bakmalısınız burada biraz stalk kesinlikle sizi zarardan kurtarabilir. Unutmadan bunlar sadece bizim küçük tavsiyelerimiz kesinlikle yaptığınız şeyin sorumluluğu sizde.

Alican Akdoğan {Alican Akdoğan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.